Rozporządzenie GPSR wskazuje wprost, do jakich produktów nie ma zastosowania. Jednak pewne kwestie w zakresie tego kogo dotyczy, czy kiedy nie ma zastosowania, nie są wcale jasne. W tym artykule omówię najczęstsze wątpliwości, które dotyczą tego tematu, dowiecie się jakie są najczęściej zadawane pytania.

Czy Rozporządzenie GPSR dotyczy treści cyfrowych, np. takich jak e-booki?

Jeśli sprzedajesz treści cyfrowe – Rozporządzenie GPSR nie dotyczy Ciebie. Dlaczego? Ponieważ nowe wytyczne dotyczą produktów stricte fizycznych. Definicja produktu wskazuje na „przedmioty”. Istnieją jednak wyjątki. Może nim być sytuacja, kiedy produkt cyfrowy jest komponentem produktu fizycznego i wpływa na jego bezpieczeństwo. Przykładowo, produkt cyfrowy w postaci oprogramowania produktu fizycznego jest niezbędny, aby ten mógł działać poprawnie i spełniać swoje najważniejsze funkcje.

Sprzedaję obrazy, czyli antyki w rozumieniu GPSR, co oznacza, że GPSR mnie nie dotyczy?

W takim przypadku, niestety, ale GPSR dotyczy także Ciebie. Rozporządzenie opisuje antyki jako dzieła sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie, które są szczególnymi kategoriami produktów. W ich przypadku nie można oczekiwać, że będą spełniać wymagania bezpieczeństwa, które są określone w rozporządzeniu.

Jednak, jak wskazane jest wprost w rozporządzeniu: „Aby jednak uniknąć sytuacji, w której inne produkty byłyby błędnie przypisane jako należące do tych kategorii, konieczne jest uwzględnienie tego, że dziełami sztuki są produkty tworzone wyłącznie do celów artystycznych, że przedmioty kolekcjonerskie występują wystarczająco rzadko oraz mają wartość historyczną lub naukową. A także jeżeli antyki nie zostały już uznane za dzieła sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie, albo jedno i drugie, mają wyjątkowy wiek (…)”.

Czy biorąc pod uwagę ten opis, na pewno można uznać, że obrazy są antykami w rozumieniu GPSR i podlegają wyłączeniu? W mojej ocenie, nie. Pragnę zwrócić uwagę, że antyki które mają być wyłączone, to te „tworzone wyłącznie do celów artystycznych”. Zatem czy obraz tworzony i wystawiony na sprzedaż jest wyłącznie tworzony do celów artystycznych? Nie. Jest tworzony przede wszystkim w celach komercyjnych, tym bardziej ten na zamówienie dla konkretnego klienta.

W tym miejscu płynnie przechodzimy do kolejnego pytania w zakresie produktów na zamówienie.

Tworzę produkty na zamówienie konkretnego klienta, czy dotyczy mnie Rozporządzenie GPSR?

Tak. Nie ma znaczenia, czy produkt wystawiany na sprzedaż jest już gotowy, czy dopiero jak klient go zamówi, będzie produkowany zgodnie z wytycznymi klienta. Nawet jeśli dany rodzaj produktu będzie wyprodukowany tylko dla jednego klienta. Dlaczego? Po pierwsze i najważniejsze, Rozporządzenie GPSR ma na celu zapewnienie konsumentom bezpieczeństwa. Wszyscy konsumenci mają prawo do bezpiecznych produktów. Tak jest wskazane wprost w rozporządzeniu. Dlaczego więc produkt wytworzony na zamówienie, nawet dla jednego konsumenta, nie miałby spełniać wymogów bezpieczeństwa? Czy jeden konsument nie zasługuje na bezpieczny, zgodny ze standardami produkt?

Spójrzmy na definicję słowa „produkt” i „udostepnienie produktu na rynku”.

Produkt oznacza każdy przedmiot, który jest połączony lub niepołączony z innymi przedmiotami. Jest dostarczany lub udostępniany za wynagrodzeniem lub bez, w tym w ramach świadczenia usługi, który jest przeznaczony dla konsumentów lub którego konsumenci mogliby używać w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach, nawet jeżeli nie jest dla nich przeznaczony;

Udostępnienie na rynku – oznacza dostarczenie produktu do celów dystrybucji, konsumpcji lub używania na rynku Unii w ramach działalności handlowej, odpłatnie lub nieodpłatnie.”

Czy GPSR ma zastosowanie do produktów używanych?

Tak. Zostało to wyraźnie wskazane w przepisie rozporządzenia – art. 2 ust. 3 GPSR. „Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do produktów wprowadzonych do obrotu lub udostępnianych na rynku, niezależnie od tego czy są nowe, używane, naprawione lub odnowione. Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do produktów, które wymagają naprawy lub odnowienia przed użyciem. w przypadku, gdy te produkty są wprowadzone do obrotu lub udostępniane na rynku oraz noszą wyraźne oznaczenie, że wymagają naprawy lub odnowienia przed użyciem”.

Warto pamiętać, że głównym celem GPSR jest ochrona konsumentów i zapewnienie im dostępu do bezpiecznych produktów, niezależnie od tego, czy są one nowe, używane czy tworzone na zamówienie. Dlatego przedsiębiorcy powinni dokładnie sprawdzić, czy ich działalność podlega przepisom GPSR i dostosować się do jego wymagań, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji prawnych. Zajrzyj TU po więcej informacji.

Po więcej moich artykułów dotyczących GPSR zapraszam na bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *