
Unijne przepisy obowiązują już od końca zeszłego roku. Jednak polska ustawa wciąż nie obowiązuje. Czy można się wstrzymać z wdrożeniem zmian do jej uchwalenia? A może lepiej działać już teraz?
Jeśli chcesz poznawać więcej informacji prawnych dot. GPSR, czy innych związanych z Twoim biznesem, zostań ze mną na dłużej. Tu możesz poczytać o nowych wytycznych.
Czy można czekać na polską ustawę?
Rozporządzenie GPSR obowiązuje od 13 grudnia 2024 roku. Zdarzają się jednak głosy, że to rozporządzenie unijne i z racji tego, że w życie nie weszła jeszcze polska ustawa, nie trzeba wdrażać GPSR lub nie warto. Ponieważ ustawa może pozmieniać wiele kwestii i wdrożenie może być nieaktualne. Ale czy na pewno?
Polska ustawa – czy można czekać?
Niestety, nie. GPSR to rozporządzenie unijne, które działa bezpośrednio we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Oznacza to, że obowiązuje nas ono wprost – tak jak prawo polskie. W praktyce wygląda to tak, że już teraz jesteś zobowiązany/a do wdrożenia GPSR. Polska ustawa ma charakter jedynie uzupełniający.
Czy polska ustawa coś zmieni?
Osobiście, nie sądzę. Ponieważ projekt odnosi się tylko do kar finansowych, a co do pozostałych kwestii – odsyła do rozporządzenia. Na ten moment projekt nie przewiduje żadnych zmian w kontekście samego wdrożenia GPSR, czyli tego co np. powinny zawierać dokumenty wewnętrzne. Dodam także, że w samym opisie projektu ustawy o bezpieczeństwie produktów, jako istota rozwiązań planowanych w projekcie ustawy wskazane jest, że „(…) przepisy rozporządzenie 2023/988 o charakterze materialnoprawnym określające m.in. wymagania w zakresie ogólnego bezpieczeństwa produktów oraz obowiązki podmiotów gospodarczych (…) obowiązują bezpośrednio i jedynie wyjątkowo wymagają rozwinięcia w prawie krajowym. Natomiast w prawie krajowym należy przewidzieć regulacje, które służą realizacji przepisów ww. rozporządzenia o charakterze ustrojowym i proceduralnym, które dotyczą m.in.: kompetencji organów nadzoru rynku, prowadzenia kontroli bezpieczeństwa produktów, w tym kontroli sprzedaży na odległość wraz z wykorzystaniem zakupu bez ujawniania tożsamości organu; prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów; nakładania kar pieniężnych (…)” Podsumowując, nasza polska ustawa będzie określać zasady i tryb sprawowania nadzoru.
W zakresie obowiązków związanych z bezpieczeństwem produktu, które spoczywają np. na producentach, ustawa odsyła do rozporządzenia. Nic nie wskazuje na to, aby ustawa miała wpływ na wewnętrzne wdrożenie GPSR w Twojej firmie.
Podsumowując, brak obowiązywania polskiej ustawy nie zwalnia z obowiązku wdrożenia GPSR. Nie ma znaczenia, że polska ustawa jeszcze obowiązuje. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie wdrożenia nowego rozporządzenia, zachęcam Cię do skorzystania z mojego poradnika.