
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów wynikających z GSPR (General Safety and Performance Requirements), producenci stanęli przed nowymi wyzwaniami. Oznaczanie produktów nie wydaje się już takie proste. Nowe regulacje nakładają konkretne obowiązki, które mają na celu zapewnienie większej przejrzystości, bezpieczeństwa oraz zgodności produktów z wymaganiami rynkowymi.
W związku z tym wielu przedsiębiorców zaczęło zastanawiać się, jakie dokładnie informacje powinny znaleźć się na etykietach, jakie symbole są wymagane oraz w jaki sposób prawidłowo dostosować oznakowanie do aktualnych norm prawnych.
W dzisiejszym artykule omówię kilka przykładów, jak można oznaczać swoje wyroby w przypadku małych produkcji.
Jaki przepis wskazuje na konieczność oznaczania serii lub partii?
Zgodnie z GPSR produkt konsumencki, który jest wprowadzany na rynek musi być identyfikowalny po to, aby w przypadku wystąpienia problemów związanych z bezpieczeństwem produktu, było możliwe szybkie i proste wycofanie go z obrotu i spełnienie innych obowiązków nałożonych przez GPSR. Wskazuje na to przepis art. 9 ust. 5 GPSR: „Producenci zapewniają zapewniają, aby ich produkty były opatrzone numerem typu, partii lub serii lub posiadały inny widoczny i czytelny dla konsumenta element umożliwiający ich identyfikację lub w przypadku, gdy wielkość lub charakter produktu to uniemożliwiają – aby wymagane informacje były umieszczone na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do produktu. Z tego wynika, że oznaczanie produktów w sposób identyfikalny sposób jest konieczne.
Oznaczanie produktów, a produkcja na wielką skalę. Jak oznaczać produkty?
Najważniejsze, aby oznaczać produkt w taki sposób, aby zapewnić jego prostą identyfikację. O ile do sprzedawanych towarów nie mają zastosowania żadne regulacje szczególne. Jeżeli chodzi o konkrety – to zależy od skali Twojej produkcji. Towary produkowane jako pojedyncze egzemplarze wymagają znacznie mniej zaawansowanego oznaczenia, aniżeli w przypadku większej lub nawet masowej produkcji.
Przykłady
- Masz w swojej ofercie trzy rodzaje bransoletek o nazwie „Harmonia”, „Energia”, „Spokój”. Możesz im nadać numer typu: B-H01 dla „Harmonii”, B-E02 dla „Energii” i B-S03 dla „Spokoju”.
Czy nadawanie numeru typu jest konieczne?
Jeżeli w swojej ofercie masz tylko takie trzy produkty można przyjąć, że już same nazwy je identyfikują. Gdyby jednak nazwy nie były wystarczająco precyzyjne np. „Bransoletka z kamieniami”, wtedy lepiej przypisać numer typu, żeby produkty były identyfikowalne w łatwy sposób. Jeśli w swojej ofercie masz np. bransoletkę „Harmonię” w trzech kolorystycznych wersjach, warto nadać numery typu dla poszczególnych kolorów; BH-01 dla białej, BH-02 dla czerwonej, BH-03 dla czarnej.
Jak oznaczanie produktów typu może pomóc w praktyce, w kontekście GPSR?
Masz w swojej ofercie bransoletki o nazwie „Luna”, każda w różnych wersjach kolorystycznych i materiałowych. Dla bransoletki z ametystem nadajesz numer typu Lun – S01, dla bransoletki z różowym kwarcem Luna – G02, a dla trzeciego rodzaju z lapisem lazuli Luna – S03. Konsument, który kupił bransoletkę Luna – G02 z kwarcem i podczas noszenia zauważył, że jego skóra w miejscu noszenia zrobiła się zaczerwieniona i swędzi, będzie podejrzewał reakcję alergiczną i zgłasza problem do producenta podając, że chodzi o bransoletkę Luna – G02. Dzięki takiemu oznaczeniu nie będzie wątpliwość, o który produkt dokładnie chodzi. Ze sprzedaży będzie można wycofać tylko ten produkt.
Jeżeli chcesz stworzyć dwadzieścia bransoletek „Harmonia” możesz im nadać numer partii, który stosowany jest do oznaczenia konkretnej grupy produktów wytworzonych razem w tym samym czasie i warunkach. Zobaczmy to na przykładzie. W marcu tego roku zrobisz dwadzieścia bransoletek „Harmonia”, którym nadałeś numer typu B – H01. Możesz oznaczyć partię, dodając dalszą część numeru np. 03/25, a więc cały numer bransoletki „Harmonia” wytworzonej w marcu to: B-H01/03/25. Jeśli w lipcu zrobisz kolejną partię bransoletek „Harmonia”, to nowa partia lipcowa będzie miała numer B-H01/07/25.
W jaki sposób może być pomocny numer partii w kontekście GPSR?
Może zdarzyć się taka sytuacja, w której pojawi się problem tylko z bransoletkami, które zostały wytworzone w lipcu, bo np. zmieniłeś dostawcę jakiegoś poszczególnego materiału, Dzięki temu wiesz, że problem dotyczy tylko produktów z partii lipcowej, a nie wszystkich produktów danego typu i np. nie dotyczy to już produktów z partii marcowej.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości związane z GPSR zachęcam Cię do skorzystania z mojego poradnika, możesz go znaleźć tutaj.
Co z oznaczaniem serii?
Co do zasady to numer bardziej ogólny, który odnosi się do całej linii produkcyjnej lub modelu. Może obejmować wiele partii i być stosowany w dłuższym okresie. Przykładowo wytwarzać produkty objęte nr serii X, ale w ramach tej serii X, mogą być różne partie produkcyjne np. partia styczniowa, majowa.
Podsumowując, jeśli nie ma szczególnych regulacji dotyczących oznaczania produktów, sam/a musisz oznaczać je w dogodny dla siebie sposób. Jednocześnie powinien umożliwiać wycofanie produktu z obiegu w przypadku zgłoszenia problemów związanych z jego bezpieczeństwem. Musisz wiedzieć o jaki produkt konkretnie chodzi. Sposób oznaczania będzie z pewnością zależny od tego, na jaką skalę produkujesz swoje towary, jakie są ich rodzaje itd. Każdy powinien dobrać sposób oznaczania produktów wygodny dla siebie i swojej produkcji.