GPSR - sprzedaż kosmetyków online

Produkty kosmetyczne podlegają szczególnemu Rozporządzeniu UE, które szczegółowo określa wymagania dotyczące ich bezpieczeństwa i oznakowania. GPSR dotyczy kosmetyków, ale tylko częściowo. Dlaczego? Dowiesz się z tego artykułu.

Rozporządzenie GPSR dotyczy kosmetyków tylko w pewnej części

Rozporządzenie GPSR znajduje także zastosowanie w odniesieniu do produktów kosmetycznych. O ile unijne przepisy nie zawierają już szczegółowych regulacji dotyczących ich bezpieczeństwa. Innymi słowy, Rozporządzenie obowiązuje tylko wtedy, gdy jest brak odrębnych aktów prawnych w pełni regulujących kwestie związane z bezpieczeństwem danego produktu.

Jeżeli jednak istnieją przepisy szczegółowe, które w pełnym zakresie określają standardy bezpieczeństwa dla konkretnego produktu, wówczas GPSR przestaje mieć zastosowanie. Oznacza to, że w takich sytuacjach regulacje specjalistyczne mają pierwszeństwo, a GPSR ustępuje im miejsca.

GPSR nie wyklucza zastosowania rozporządzenia w całości. Wymienia poszczególne rozdziały, które nie mają zastosowania do tego rodzaju produktów. Oznacza to, że reszta przepisów ma zastosowanie.

Jakie najważniejsze przepisy GPSR dotyczą produktów kosmetycznych?

Jednymi z takich przepisów GPSR są przepisy dotyczące wymagań bezpieczeństwa (rozdział II Rozporządzenia). Rozdział II ma zastosowanie tam, gdzie prawo szczególnie nie reguluje danej kwestii w zakresie bezpieczeństwa. Dotyczy ryzyka niezwiązanego bezpośrednio z bezpieczeństwem kosmetycznym, które jest uregulowane gdzie indziej, ale np. może dotyczyć bezpieczeństwa opakowania (ostre krawędzie). W takich przypadkach należy szukać informacji w dodatkowych źródłach i dokładnie sprawdzić czy istnieją przepisy szczególne, które dotyczą bezpieczeństwa konkretnych opakowań. Istnieje prawdopodobieństwo, że w tym zakresie GPSR nie będzie miało zastosowania względem kosmetyków.

Więcej informacji o GPSR znajdziesz na moim blogu.

GPSR – a sprzedaż produktów kosmetycznych na odległość

Wielu sprzedawców opiera swój biznes głównie na sprzedaży produktów w sklepie internetowym. Jeśli produkt kosmetyczny jest sprzedawany online lub w jakikolwiek sposób na odległość, to oferta tego produktu musi zawierać informacje wymienione w art.19 Rozporządzenia, które powinny być podane w sposób jasny i widoczny.

Jakie informacje należy zamieścić?

  1. Imię i nazwisko. Nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy producenta. Adres pocztowy i elektroniczny, pod którym można się z nim skontaktować.
  2. W przypadku, gdy producent nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Unii – imię i nazwisko lub nazwę, adres pocztowy, elektroniczny osoby odpowiedzialnej w rozumieniu art.16 ust.1 Rozporządzenia (UE) 2019/1020.
  3. Informacje umożliwiające identyfikację produktu, w tym jego obraz, rodzaj oraz inne znaki produktu.
  4. Wszelkie ostrzeżenia lub informacje na temat bezpieczeństwa, które powinny być umieszczone na opakowaniu. Te dane mogą być także zawarte na dołączonym dokumencie. Zgodnie z niniejszym rozporządzeniem lub mającym zastosowanie unijnym prawodawstwem harmonizacyjnym. Język powinien być zrozumiały dla konsumentów, określony przez państwo członkowskie, w którym produkt jest udostępniony na rynku.

Reszta rozdziałów, które nie mają zastosowania są wskazane w art.2, ust.1 Rozporządzenia. GPSR dotyczy produktów kosmetycznych w bardzo ograniczonym zakresie. W szczególności, w tym opisanym powyżej.

Organizacja Cosmetics Europe opublikowała wytyczne, które dotyczą zastosowania art.19 GPSR do produktów kosmetycznych, gdzie znajdują się szczegóły dotyczące prezentowania wymaganych przez art.19 informacji.

Podaje link z wytycznymi organizacji, sprawdź TU!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *