GPSR kogo dotyczy?

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących ogólnego bezpieczeństwa produktów (GPSR – General Product Safety Regulation) wielu przedsiębiorców i konsumentów zadaje sobie pytanie: „GPSR kogo dotyczy?”, kogo dokładnie obejmują te regulacje oraz jakie zmiany wprowadzają? Nowe wytyczne mają na celu zwiększenie ochrony konsumentów na rynku unijnym, a jednocześnie nakładają dodatkowe obowiązki na producentów, importerów i sprzedawców.

W zakresie pytania: kogo dotyczy GPSR, rodzą się także inne wątpliwości:

Już śpieszę z odpowiedzią! Kogo dotyczy GPSR? Każdego podmiotu, który udostępnia/sprzedaje na rynku produkty fizyczne (nie wszystkie, istnieją wyjątki, jak np. żywność) przeznaczone dla konsumentów. W świetle wytycznych GPSR nie ma znaczenia czy sprzedaż odbywa się stacjonarnie, czy przez internet. Nie istotne jest także czy transakcje odbywają się na platformach tj. Allegro lub Instagram, czy też na własnej stronie internetowej lub w sklepie stacjonarnym. Należy zapamiętać, że Rozporządzenie GPSR obowiązuje w takim samym stopniu osoby fizyczne, które prowadzą działalność nierejestrowaną.

Produkujesz sam czy odkupujesz produkty? Czy ma to znaczenie?

Tu odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że ma znaczenie, ale tylko w kontekście zakresu obowiązków, które są nakładane na poszczególne podmioty. Konkretniej mówiąc, kogo dotyczy GPSR?

Producentów, czyli osób fizycznych lub prawnych, które wytwarzają produkt lub zlecają jego wykonanie i sprzedają ten produkt pod własną nazwą lub własnym znakiem towarowym. Jak widać nie trzeba być pierwszym podmiotem, który tworzy produkt, aby zostać uznanym za producenta. Wystarczy samo zlecenie i sprzedaż w ramach własnej marki albo zakup produktu od drugiego podmiotu, obrandowanie go i sprzedaż pod własną marką.

Importerów, czyli osób fizycznych lub prawnych, które mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii i zamierzają dany produkt, pochodzący z kraju trzeciego, wprowadzić do obrotu. Na przykład podmioty, które sprowadzają towary z Chin, sprzedają je w Polsce.

Dystrybutorów, czyli osób fizycznych lub prawnych w łańcuchu dostaw, którzy nie są ani producentami, ani importerami, a udostępniają produkty na rynku. Mowa tutaj o standardowym modelu sprzedawcy, który sprzedaje produkty odkupione np. z polskiej hurtowni.

GPSR kogo jeszcze dotyczy? Te podmioty powinny zapoznać się z nowymi wytycznymi.

Inne podmioty to: dostawcy usług realizacji zamówień – oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną, która świadczy, w ramach działalności handlowej, co najmniej dwie z następujących usług: magazynowanie, pakowanie, adresowanie i wysyłanie produktów, nie będąc ich właścicielem z wyłączeniem usług pocztowych zdefiniowanych w art. 2 pkt 1 dyrektywy 97/67WE Parlamentu Europejskiego i Rady 2, usług doręczania paczek zdefiniowanych w art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/644 28 oraz wszelkich innych usług pocztowych lub usług transportu towaru; dostawca internetowej platformy internetowej, oznacza dostawcę usługi pośrednictwa, która wykorzystuje interfejs online. Ten umożliwia konsumentom zawieranie z przedsiębiorcami umów na sprzedaż produktów na odległość np. platformy takie jak Allegro.

Podsumowując, Rozporządzenie GPSR znacząco wpływa na wszystkich uczestników rynku, którzy udostępniają produkty konsumentom w Unii Europejskiej. Niezależnie od tego, czy jesteś producentem, importerem, dystrybutorem, czy prowadzisz sprzedaż online lub stacjonarną – musisz dostosować się do nowych przepisów. Ich głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa produktów oraz ochrona konsumentów, co przekłada się na większą odpowiedzialność dla przedsiębiorców. Więcej informacji możesz znaleźć na tej stronie.

Warto więc dokładnie przeanalizować swoją działalność i upewnić się, że spełnia ona wymogi GPSR. Wprowadzenie tych zmian może być wyzwaniem, ale jednocześnie stanowi szansę na budowanie zaufania klientów i wzmocnienie swojej pozycji na rynku. Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistami, aby uniknąć ryzyka niezgodności z nowymi regulacjami. Zawsze też możesz przeczytać moje inne artykuły dotyczące GPSR. Kliknij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *