tablet z otwartą stroną internetową z zakupami on-line, dotyczącymi Rozporządzenie GPSR

Rozporządzenie GPSR weszło w życie 13 grudnia 2024 roku – są to nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa produktów konsumenckich. Z tego artykułu dowiesz się jakie zmiany wprowadziło rozporządzenie i na co muszą być gotowi przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż produktów online.

Rozporządzenie GPSR- kogo dotyczy?

Nowymi regulacjami prawnymi powinien zainteresować się każdy, kto dostarcza lub udostępnia dla konsumentów produkty fizyczne. Rozporządzeniem GPSR w szczególności powinni zainteresować się sprzedawcy internetowi oraz Ci, którzy prowadzą sprzedaż internetową. Ale nie tylko. Kogo dotyczą nowe przepisy?

W Rozporządzeniu GPSR bardzo ważne jest, aby wiedzieć jaką pełni się rolę w całym łańcuchu dostawy od produktu do konsumenta.

Rozporządzenie GPSR. Jakie są nowe wymogi?

Jak już wspomniałam każdy podmiot gospodarczy, który produkuje, importuje lub sprzedaje w UE produkt musi przestrzegać nowych wymogów według rozporządzenia GPSR. Dotyczy to zarówno małych firm, lokalnych sklepów, jak i międzynarodowych dużych przedsiębiorstw. Inne obowiązki będzie mieć producent, a inne dystrybutor. Jakie obowiązki nakłada GPSR?

Istnieją także pewne wyłączenia, których rozporządzenie nie dotyczy. Przedstawiam je poniżej.

  1. Produkty lecznicze stosowane u ludzi i leki weterynaryjne.
  2. Żywność i pasze.
  3. Żywe rośliny i zwierzęta, organizmy i mikroorganizmy zmodyfikowane genetycznie, stosowane w sposób ograniczony.
  4. Produkty z roślin i zwierząt bezpośrednio związanych z ich przyszłym rozmnażaniem.
  5. Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodne.
  6. Produkty ochrony roślin.
  7. Sprzęt wykorzystywany przez konsumentów do przemieszczania się lub w podróży, w przypadku, gdy jest on bezpośrednio obsługiwany przez usługodawcę w ramach usługi transportowej świadczonej konsumentom i nie jest przez nich obsługiwany.
  8. Statki powietrzne, o których mowa w rozporządzeniu (UE)/2018/1139.
  9. Antyki.

Rozporządzenie GPSR nie dotyczy również produktów, które podlegają szczególnym wymaganiom nałożonym przez unijne prawodawstwo, np. produktów kosmetycznych.

Cel rozporządzenia GPSR.

Celem rozporządzenia jest zapewnienie bezpieczeństwa produktów na terenie UE.
Z punktu widzenia chińskich produktów, które zalewają nasz rynek – szczytny cel, aczkolwiek obowiązki są bardzo uciążliwe, szczególnie dla mikroprzedsiębiorców. A przewidziane kary – wysokie 💰

Okazuje się bowiem, że duża firma produkcyjna ma takie same obowiązki, jak np. rękodzielnik, który sprzedaje własne produkty na działalności nierejestrowanej na Instagramie 😧

Rozporządzenie GPSR, a kary.

Z projektu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów z dnia 29 lipca 2024 r. organem właściwym w sprawie nadzoru nad ogólnym bezpieczeństwem produktów będzie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Organami właściwymi w sprawie kontroli produktów w zakresie spełniania ogólnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa będą wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej.

Za naruszenia i niewypełnienie przez poszczególne podmioty obowiązków określonych w treści Rozporządzenia GPSR – kary mogą wynieść nawet do 1 000 000 zł.

Już niedługo na moim blogu będzie więcej konkretów odnośnie Rozporządzenia GPSR, więc jeśli ten temat Cię dotyczy, zostań ze mną na dłużej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na www.biznes.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *