Od 28 czerwca 2025 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Dotyczą cyfrowej dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych. Zmiany te wynikają z unijnej dyrektywy o dostępności i obejmują niektóre firmy oraz podmioty prowadzące działalność online. Jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego, twórcą aplikacji mobilnej lub zarządzasz stroną internetową – warto sprawdzić, czy nowe regulacje Cię dotyczą.

Polski akt o Dostępności

To ustawa o zapewnieniu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług. Wymogi dotyczą produktów i usług ocenionych jako podstawowe dla swobodnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w codziennym życiu.

W zakresie ustalenia, czy Polski Akt o Dostępności ma zastosowanie do Twojej strony lub aplikacji, istotne znaczenie ma art. 4 ustawy, zgodnie z którym:

Przepisów ustawy nie stosuje się do:

  1. usług oferowanych lub świadczonych przez mikroprzedsiębiorców;
  2. stron internetowych i aplikacji mobilnych w zakresie:
    a) map oraz map interaktywnych, w tym geoportali, w przypadku gdy na tych mapach, mapach interaktywnych, w tym geoportalach, przeznaczonych do zastosowań nawigacyjnych dane teleadresowe i położenie geograficzne są prezentowane w sposób dostępny cyfrowo, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1440),
    b) treści, które nie są finansowane i nie są tworzone przez dany podmiot gospodarczy oraz nie znajdują się pod jego kontrolą;
  3. usług komunikacji miejskiej oraz do gminnych, metropolitalnych, powiatowych, powiatowo-gminnych i wojewódzkich przewozów pasażerskich w rozumieniu odpowiednio art. 4 ust. 1 pkt 3, 5a, 10, 10a i 25 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 2778), z wyjątkiem usług, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 3 lit. e.

Czy Twoja strona internetowa musi spełniać wymogi Polskiego Aktu o Dostępności?

Teraz po kolei – co to znaczy w praktyce?

Jeśli prowadzisz stronę internetową, na przykład sklep online, możesz zastanawiać się, czy przepisy Polskiego Aktu o Dostępności obowiązują Cię.

Zgodnie z ustawą, regulacje te mają zastosowanie m.in. do usług handlu elektronicznego, czyli usług oferowanych lub świadczonych na odległość przez strony internetowe i urządzenia mobilne, drogą elektroniczną – na indywidualne żądanie konsumenta w celu zawarcia umowy.

Mikroprzedsiębiorcy a obowiązki ustawowe

Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, zgodnie z ustawą – nie musisz stosować przepisów Polskiego Aktu o Dostępności.

A kto jest mikroprzedsiębiorcą? Zgodnie z art. 7 ustawy Prawo przedsiębiorców, za mikroprzedsiębiorcę uznaje się:

– przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych:
a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
b) osiągnął roczny obrót netto lub sumę aktywów bilansu na koniec roku nieprzekraczającą równowartości 2 milionów euro.

Strona internetowa i wyjątek – kiedy jednak musisz spełnić wymogi

Nawet jeśli Twoja strona internetowa jest prowadzona przez mikroprzedsiębiorcę, przepisy Aktu obejmują Cię, jeśli sprzedajesz określone produkty, do których obowiązkowo stosuje się wymagania dostępności.

Są to m.in.:
– komputery ogólnego przeznaczenia i ich systemy operacyjne,
– terminale płatnicze i terminale samoobsługowe (np. bankomaty, automaty biletowe i odprawy),
– konsumenckie urządzenia końcowe do usług telekomunikacyjnych i medialnych,
– czytniki książek elektronicznych.

Po więcej porad zapraszam na mojego bloga. Jeżeli nie obserwujesz mnie jeszcze na Instagramie, kliknij TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *