
Szyjesz czapki, torebki, a może produkujesz świece? W rozumieniu nowego rozporządzenia GPSR jesteś producentem i masz takie same obowiązki jak duża firma produkcyjna. Z tego artykułu dowiesz się, jakie wytyczne GPSR obowiązują przy produkcji rękodzieła.
Czy GPSR dotyczy produktów rękodzielniczych?
Niestety tak. Według nowych wytycznych GPSR, sprzedawcy którzy oferują produkty ręcznie robione są uznawani za producentów. W związku z tym nie ma znaczenia na jaką skalę tworzysz i sprzedajesz. Nie jest też istotne, czy masz zarejestrowaną działalność, czy sprzedajesz w ramach działalności nierejestrowanej. Podsumowując, każdego obowiązują te same zasady, czyli obowiązki nakładane na producentów.
Wytyczne GPSR – jakie obowiązki ma producent?
Producent ma obowiązek:
- stworzyć produkt zgodny z normami bezpieczeństwa,
- przeprowadzić analizę, czy produkt jest bezpieczny,
- stworzyć dokumentację techniczną, która opisuje produkt i jego właściwości w kontekście bezpieczeństwa,
- jeśli istnieje prawdopodobieństwo, ze produkt może stwarzać jakiekolwiek ryzyko, dokumentacja techniczna powinna zawierać informacje – jakie może to być ryzyko oraz rozwiązania, które pozwolą je zredukować lub całkowicie wyeliminować.
Bardzo istotną kwestią, która dotyczy obowiązków producentów w świetle Rozporządzenia GPSR jest konieczność opatrzenia produktów w pewne dane. Wytyczne GPSR nakazują wskazać:
- numer partii,
- numer serii,
- lub inny czytelny element, który umożliwi identyfikację,
- imię i nazwisko lub nazwę,
- zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy,
- adres pocztowy i mailowy,
- kontakt – jeżeli różni się od adresu producenta.
Wszystkie informacje, które nie mieszczą się na małych produktach powinny znaleźć się na opakowaniu lub w dołączonym dokumencie. W przypadku kiedy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z bezpieczeństwem produktu, wytyczne GPSR nakazują, aby dołączyć jasne instrukcje i informacje na jego temat. Ponad to należy zapewnić, aby inne podmioty gospodarcze, osoby odpowiedzialne oraz dostawcy internetowych platform w danym łańcuchu dostaw, byli terminowo informowani o wszystkich przez nich stwierdzonych problemach z bezpieczeństwem.
Ważnym aspektem, na który GPSR zwraca uwagę jest konieczność podania do wiadomości publicznej kanałów komunikacji. Jednym słowem, chodzi tutaj o informacje takie jak numer telefonu, adres poczty elektronicznej lub wyodrębniona część ich strony internetowej, z uwzględnieniem potrzeb w zakresie dostępności osób z niepełnosprawnościami. Ogółem mają one umożliwić konsumentom składanie skarg oraz informowanie producentów o wypadkach lub problemach związanych z bezpieczeństwem, których doświadczyli z danym produktem.
Według wytycznych GPSR producent powinien badać, analizować informacje odnośnie bezpieczeństwa produktu i prowadzenia rejestru skarg. Wszystkie obowiązki informacyjne, których wymaga GPSR w przypadku sprzedaży internetowej, powinny być bezwarunkowo spełnione.
Jakie informacje należy podać w ofercie na stronie internetowej?
Krótko mówiąc, aby zapewnić przejrzystość i bezpieczeństwo konsumentów, oferta na stronie internetowej powinna zawierać kluczowe informacje o producencie. Wytyczne GPSR, jak widać mają na celu ułatwienie kontaktu oraz identyfikację odpowiedzialnego podmiotu. Poniżej przedstawiam najważniejsze dane, które należy uwzględnić:
- imię i nazwisko lub nazwę, zarejestrowaną nazwę handlową lub zarejestrowany znak towarowy producenta oraz adres pocztowy i elektroniczny, pod którym można się z nim skontaktować; w przypadku, gdy producent nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Unii – imię i nazwisko lub nazwę, adres pocztowy i elektroniczny osoby odpowiedzialnej w rozumieniu art. 16 ust. 1 niniejszego rozporządzenia lub art. 4 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1020,
- informacje, które umożliwiają identyfikację produktu, w tym jego obraz, rodzaj, a także inne identyfikatory produktu,
- wszelkie ostrzeżenia lub informacje na temat bezpieczeństwa, które powinny być umieszczone na opakowaniu lub zawarte w dołączonym dokumencie towarzyszącym zgodnie z niniejszym rozporządzeniem lub mającym zastosowanie unijnym prawodawstwem harmonizacyjnym. Język powinien być zrozumiały dla konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym produkt jest udostępniony na rynku.
Po więcej artykułów zapraszam TUTAJ
Wszystkie niezbędne informacje na temat Rozporządzenia GPSR znajdziecie na stronie https://www.biznes.gov.pl