Znajomość prawa – dlaczego to wizytówka Twojej firmy?

Obsługując na co dzień wielu przedsiębiorców, zauważyłam powtarzający się schemat działania – pośpiech, szybkie decyzje i skupienie wyłącznie na sprzedaży. W tym tempie bardzo często pomijany jest jeden z kluczowych elementów prowadzenia działalności – aspekty prawne. A przecież to one mogą zdecydować o stabilności i bezpieczeństwie biznesu w dłuższej perspektywie. Znajomość prawa jest kluczowa.

Najpierw sprzedaż, potem znajomość prawa

Spotykam się z tym bardzo często – potencjalny przedsiębiorca chce przykładowo jak najszybciej uruchomić sklep online, zacząć zarabiać, pozyskiwać klientów i ruszyć z biznesem „na już”. Nie ma czasu na dokumentację, regulaminy, polityki prywatności czy na analizę obowiązków prawnych. Liczy się tempo i pierwszy klient. Niestety takie podejście i nieznajomość prawa może mieć poważne konsekwencje.

Skutki: brak znajomości praw konsumenta

Wielu początkujących przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy obsługują klientów indywidualnych, nie posiada podstawowej znajomości prawa, które dotyczy konsumentów. Już na wczesnym etapie działalności – przy pozyskiwaniu i obsłudze klienta, popełniane są błędy, które wynikają z braku wiedzy. Niezgodna z prawem obsługa reklamacji, ignorowanie prawa odstąpienia od umowy czy nieświadome wprowadzanie klienta w błąd. To wszystko prowadzi do finalnej i bardzo kiepskiej jakości obsługi i być może do niepotrzebnych konfliktów. Podam powszechny przykład. Istnieje przekonanie, że skoro u konkurencji widzimy informację o braku możliwości zwrotu towarów, to ja też mogę zastrzec brak prawa do zwrotu. Tymczasem, nie zawsze jest to prawdą. Konsument co do zasady ma prawo do zwrotu przy sprzedaży na odległość. Z kolei sytuacje, kiedy to prawo nie obowiązuje, nie mają charakteru uznaniowego, lecz są ściśle określone przepisami prawa.

Świadomy konsument to potencjalne konsekwencje prawne

Wielu przedsiębiorców liczy na to, że konsument nie będzie znał swoich praw – a nawet jeśli poczuje się potraktowany niesprawiedliwie, to zrezygnuje z dochodzenia swoich racji. I rzeczywiście, część klientów nie ma ani czasu, ani ochoty na zagłębianie się w przepisy. Jednak w czasach ogromnej konkurencji wystarczy jedno złe doświadczenie, by konsument po prostu przeszedł do innego sklepu internetowego. I to jest jeszcze ten „łagodny” scenariusz. Co, jeśli klient zna przepisy albo skonsultuje się z prawnikiem? Wtedy brak znajomości prawa przez sprzedawcę może mieć dużo poważniejsze skutki – od negatywnych opinii, przez formalne skargi, aż po zgłoszenie sprawy do UOKiK. A przecież klient, który czuje się oszukany, z pewnością nie wróci do Twojego sklepu. Jeśli Twoja firma opiera się wyłącznie na pozyskiwaniu nowych klientów, to taki model może działać. Ale zdecydowanie nie jest to rozwiązanie, które warto polecać.

Zadbaj o podstawy

Czy nasz przykładowy przedsiębiorca przed założeniem sklepu internetowego powinien w takim razie zanurzyć się w zawiłości przepisów, przeczytać całą Ustawę o prawach konsumenta, Kodeks cywilny, a do tego jeszcze komentarze i orzecznictwo? Oczywiście, że nie – to zadanie dla prawnika. Nie chodzi o to, by zostać ekspertem w dziedzinie prawa, ale by posiadać przynajmniej podstawową znajomość prawa, która pozwoli uniknąć poważnych błędów. Wystarczy orientować się w najważniejszych obowiązkach wobec konsumentów, potrafić się zatrzymać i pomyśleć: „a może jednak klient ma rację?”. Niestety, prowadząc biznes – zwłaszcza w e-commerce – nie da się uciec od prawa. Nawet jeśli nie jesteś prawnikiem, musisz zadbać o fundamenty, bo ich brak może Cię sporo kosztować.

Jak to zrobić?

Czytanie ustaw i kodeksów bywa trudne – szczególnie, jeśli nie masz doświadczenia prawniczego. A przecież za każdym przepisem kryją się nie tylko jego brzmienie, ale i liczne komentarze oraz orzecznictwo, które pokazuje, jak te przepisy działają w praktyce. Co zatem zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po eksperckie artykuły na blogach prawniczych (jak ten, który właśnie czytasz) lub śledzenie merytorycznych kont prawniczych w social mediach. W takich miejscach znajdziesz aktualne informacje, podstawowe zasady, których powinieneś przestrzegać jako przedsiębiorca. To wiedza, która nie tylko uchroni Cię przed błędami, ale też pomoże zbudować zaufanie wśród klientów. Dzięki temu możesz poznać podstawy, które powinieneś znać i które Cię obowiązują, jednak konkretne problemy prawne, szczegółowe wyjaśnienia i sporządzanie dokumentacji – zostaw lepiej prawnikowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *