Logo prawnikradzi.eu

Czy potrzebujesz regulaminu?

RODO

Czym właściwie jest regulamin?

Z pozoru proste pytanie, jednak najpierw zastanówmy się, czym jest regulamin z punktu widzenia prawa. Zgodnie z Kodeksem cywilnym jest to tzw. wzorzec umowy, którego treść jest przygotowana i narzucona tylko przez jedną ze stron. W obrocie pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem zwyczajowo to przedsiębiorca narzuca konsumentowi wzorzec. Co się z tym wiąże? Przede wszystkim to, że strona, której narzucony jest wzorzec umowy, nie ma możliwości negocjacji jego warunków.
A więc np. kupując towary w sklepie internetowym, czy wykupując przez Internet świadczenie jakiejś usługi, zawierasz umowę poprzez akceptację wzorca umowy, jakim zazwyczaj jest regulamin.

Sprzedaż i usługi online a regulamin

Czy sprzedając w Internecie towary lub umożliwiając swoim klientom zakup usług przez Internet, potrzebujesz regulaminu? Tak, obowiązek ten wynika m.in. z Ustawy o prawach konsumenta i Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Co prawda, jeśli chodzi o Ustawę o prawach konsumenta, ustawodawca nie napisał tam wprost, że potrzebujesz regulaminu. Wynika to z konieczności przekazania konsumentowi szeregu konkretnych informacji, które wskazuje ustawa.
Regulamin może okazać się konieczny, nawet wtedy kiedy nie sprzedajesz żadnych towarów, czy usług online, ale masz stronę internetową, za której pośrednictwem świadczysz usługi elektroniczne, jak np. formularz kontaktowy czy możliwość założenia konta na stronie.
Tutaj już Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną wskazuje wprost, że usługodawca świadczący usługi elektroniczne, obowiązany jest udostępnić regulamin.
Warto wspomnieć, że regulamin nie jest potrzebny tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedają towary lub usługi poprzez swoje strony internetowe. Każda sprzedaż na odległość, gdzie stroną są konsument i przedsiębiorca wymaga regulaminu. Tak więc nawet jeśli nie masz strony, ale zawierasz umowę poprzez social media, Instagram, Facebook, czy tylko przez maila, wciąż go potrzebujesz.

Jakie są konsekwencje braku regulaminu?

Jedną z konsekwencji są kary finansowe. Czy są wysokie? To już zależy od konkretnego przypadku, rodzaju naruszenia itd. Przepis w tym zakresie wskazuje na karę do wysokości 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym nałożenie kary. Kara ta może zostać wymierzona na podstawie przepisu dotyczącego zakazu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Podstawą do wymierzenia kary, może być także Kodeks wykroczeń, który stanowi, że za niedopełnienie obowiązków informacyjnych względem konsumenta grozi kara grzywny.
Co jeszcze może Cię spotkać?
Tak jak zazwyczaj umowy, tak i wzorce umowne pisane są w gruncie rzeczy przede wszystkim na wypadek ewentualnego sporu – dla stron, dla sądów, czy innych organów rozpatrujących spór. Nie oszukujmy się, na pewno mało kto czyta regulamin przed jego akceptacją. Do jego pieczołowitej analizy przez obie strony, dochodzi wówczas dopiero w przypadku sporu na linii klient-przedsiębiorca.

Dlaczego warto więc posiadać ten dokument?

Przede wszystkim dlatego, że jest to wymagane prawnie. Inne „mniej formalne” elementy, które za tym przemawiają:
Pamiętaj jednak, że nie sztuką jest skopiować regulamin od konkurencji albo posklejać w jedną całość fragmenty kilku dokumentów z Internetu. Jest to nie tylko ryzykowne z uwagi na potencjalne naruszenie praw autorskich, ale też może Ci po prostu zaszkodzić.
Niestety jest to częsta praktyka, która skutkuje tym, że w dokumencie znajduje się wiele błędów, niedopasowanych do danej działalności zapisów, a nawet postanowień, które są nieaktualne pod kątem obowiązującego w danym czasie prawa. Można też narazić się na skopiowanie do swojego regulaminu tzw. klauzul niedozwolonych. Więcej o klauzulach niedozwolonych będę pisać w następnych wpisach na blogu, bo warto poświęcić temu zagadnieniu cały odrębny wpis.
Podsumowując, sprzedając towary lub usługi online, regulamin jest niezbędny. Posiadanie go i przekazanie konsumentowi przed zawarciem umowy, to Twój obowiązek prawny. Dodatkowo pamiętaj, że regulamin powinien być dopasowany do Twojej działalności i spełniać konkretne wymogi prawne.
Do nałożenia ewentualnych kar finansowych za naruszenia w tym zakresie, dochodzi zazwyczaj w wyniku kontroli. Mogą być to samoistne kontrole UOKiK-u, czy kontrole przeprowadzane poprzez zgłoszenia konsumentów, konkurencji, czy nawet specjalnych stowarzyszeń, które są np. „łowcami” klauzul niedozwolonych.
Prawo i zagadnienia e-commerce